SEO Nedir?


SEO Arama motorlarında organik (paralı olmayan) sonuçlarda üst konumlara gelebilmek için yapılan çalışmalar ve optimizasyonlardır. SEO çalışmaları, internet sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlar. Türkiye’de arama motorları arasında Google’ın Pazar payı %98’dir. Google arama sayısı bakımından açık ara liderdir. Tecrübeli bir SEO Uzmanı’ndan alacağınız SEO (Search Engine Optimization) hizmeti karşılığında ilgili tüm SEO çalışmaları yapılır, firmanız ile ilgili anahtar kelimelerde daha üst konumlara gelirsiniz ve trafiğiniz artar. SEO çalışmaları, Google reklamları (SEM) aksine daha uzun vadeli çalışmalardır. SEO hizmeti karşılığında bir günde hiçbir SEO Uzmanı sizi ilk sayfaya taşıyamaz. Google arama sonuçlarında organik bölümde üst sıralara gelmek detaylı analiz, çalışma ve zaman gerektirir.

SEO çalışmasına başlamadan önce en önemli anahtar kelimeler belirlenir, burada rakiplerinizin ve sizin durumunuz analiz edilir. Ardından site içi seo çalışmaları, site dışı seo çalışmaları, tanıtımlar, sosyal medya, site hızlandırma çalışmaları, kopya içerik temizleme ve backlink… gibi çalışmalar ile önemli tüm aşamalar kaydedilir. Burada önemli olan sitenin durumunu Google Analytics, Webmaster v.b araçlarla detaylı olarak analiz etmek ve stratejiyi doğru kurmaktır. Google son açıkladığı algoritmada içeriğe verdiği önemin derecesini arttırdığını belirtmiştir. Bir yerlerden kopyalanmış, özgün olmayan içerikler SEO açısından sitenizi son derece olumsuz etkiler. Özgün olan ve aranan anahtar kelimelerle ilgili olan içerikler ise sitenizin SEO kalitesini bir o kadar arttırır. Sayfalarınızın Google’da aranan anahtar kelimelerle ilgili olması gereklidir. Ayrıca sitenizin farklı, sizinle ilgili ve kaliteli sitelerden backlink alması da önemli bir etmendir. Örneğin sitenizdeki herhangi bir yazıyı yada ürünü beğenen ziyaretçiniz farklı sitelerde sizden bahsedebilir. Bu da yapay backlink çalışmalarına göre çok daha verimli bir SEO etmenidir.

Arama motorları kullanıcıların aradıkları ile en ilgili sonuçları bulabilmeleri için vardır. Bu yüzden en önemli nokta, aranılan kelime ile yakından ilgili olmak ve bunu Google’a belirtebilmektir. SEO hizmeti veya SEO danışmanlığı için Search Uzmanı ile iletişime geçin.